1 bilezik kaç para eder, kuyumcu kaç para verir ?

/ 15 Mayıs 2018 / / yorumsuz
1 bilezik kaç para eder, kuyumcu kaç para verir ?

1 bileziğe kuyumcu kaç para verir yani 1 bilezik kaç para eder. Kuyumcu bir bileziği ne kadar paraya satar ve alır. Kuyumcuların çalışma mantelitesi ve altın alışları hakkında püf noktalar. Kuyumcuya bozdurmadan önce bu makaleyi okumalısınız.

Kuyumcularda satılan altın çeşitlerinden bayanların en gözdesi şüphesiz bilezikler. Peki ya bozdurmaya kalktığında dünya para verip aldığınız bileziğiniz kaç para eder ? Hiç düşündünüz mü kolunuzdaki bilezik için kuyumcu kaç para verir diye. Bileziğinizin ayarı ve işçiliği çok önemlidir. Halk arasında bilinmeyen bir sektör de olsa nasıl otomobil alınırken birçok özelliği var ise altın da aynı şekildedir. Saflık derecesi ve işçilik çok önemlidir. Bir bilezik 10 gramı 3,000 TL ediyorken diğer bilezik yine 10 gram ağırlıkta 5,000 TL edebilir. Bunun nedeni en başta işçilik fiyatlarıdır. Yani bozdurmaya gittiğinizde ederi hesaplanmayacak fiyattır. Bu bahsettiğim aynı saflıktaki bileziğiniz için geçerli

1 bilezik kaç para eder

Diğer konu bileziklerde altın saflığıdır. Yine 10 gram bilezikten örnek verelim. 5,000 Tl ye alınabileceği gibi 1,000 Tl’yede alınabilinir. Aslında altının gram fiyatı 200 lira civarında olduğunu hesap eder isek şöyle hesap edilir. saf altın 24 ayardır. 200/24*22 = 183 Tl gibi 22 ayar bileziğin 1 gram hammadde maliyeti çıkar. yani 10 gram hammaddesi 1830 lira tutar. Üzerinde ödediğiniz fiyat ise işçiliğidir. Sizde kuyumcuya gittiğinizde benim bileziğim ne eder dediğinizde alacağınız fiyat 1830 tl nin altında olacaktır.

Kuyumcular size para vermemek için biz bunu hurda parasına alıyoruz filan derler inanmayın. Bu altındır. Yaptıkları şey ya temizleyip tekrardan satmak yada komple eritip tekrar işlemek. Vereceğiniz ürünün ederini bu şekilde hesap edebilirsiniz. Yüzükler işlenebilmesi için çoğunluk ile 14 ayar kullanılır. 200 TL gram fiyatı olan altın için 200/24*14 = 116 Türk lirası gibi hammadde maliyeti çıkar. Yani 5 gramlık bir yüzükte 583 liralık hammadde bulunur. Ayrıca ürünlerinizi taş olmayan modellerden seçmeniz durumunda sizin yararınıza olur. Çünkü taş değersizdir. ancak alırken altın ile birlikte size satılır.

Siz siz olun birkaç yerden fiyat almadan altınlarınızı tek noktada bozdurmayın. Eskilerimizin yaptığı hata Veysel abi iyidir beni kandırmaz. O zaman önce tanımadığınız birkaç kuyumcudan fiyat alın sonra Veysel abinize gidin ve sorun vereceği teklife kararı en iyi siz vereceksiniz. Ancak ülkenin ekonomisini göz önünde bulundurur iseniz bozdurması kolay ancak alması çok zor.

İş bu sonucunda 1 bilezik kaç para eder, kuyumcu kaç para verir diye sormadan artık elinizdeki altının değerini siz daha iyi biliyorsunuz. Kuyumcu ne fiyat verir ise onun ile pazarlık edebilirsiniz. Yada yeni bilezik alır iken yine kuyumcunuz ile ederi üzerinde konuşabilirsiniz.