2018 Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi karşılaştırma

/ 17 Temmuz 2018 / / yorumsuz
2018 Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi karşılaştırma

Lüks sınıfın hatchback yarışı Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi karşılaştırma konumuza hoş geldiniz. En iyi markanın en düşük sınıfı olarak kabul edilen iki araç tartışmasız çok iyiler ve bir çok kişinin arasında kaldığı iki model. Hangisini almalıyım Mercedes mi Bmw mi hangisi daha iyi ve satarken hangisi daha az zarar ettirir ?

Mercedes mi Bmw mi

Mercedes 2018 yılı 6. ay itibari ile yeni kasasını sürmeye başladı. Öncelik ile dış yapısını inceleyeceğimiz yeni Mercedes A serisi üç yıl boyunca değişiklik yapmayacağı kasasını A serisi ile tanıttı. Devamında tüm 2019 modelleri sırası ile A serisinin bakışlarına ve ana temasına oturtulacak. Bir nebze yeni tasarımını da test etmiş oluyor. Özellikle ön farlarda led uygulaması başlatan Mercedes, Seat Leon esintili ön far çizgisi kullandı. Ön ızgara uzayarak bir ağız şeklinde ön plana çıkartıldı. Ön kaput gelen hasarlardan korunmak için CLA modelinde tasarlandı. Böylece farlar üst amblem ve yan çamurluklara kadar olan bölüm darbe emici fiber plastik ürün sayesinde değer kaybını da önlemiş araca hafiflik katarak motorun yorulması önlenmiş. Bunun sayesinde 0-100 km hızlanması artmış bir otomobil karşımızda. Aerodinamik olarak mühendislerin tasarladığı rüzgar düşmanı otomobil yeni ön yüzü ile yollarda görülmeye başladı.

Yeni Mercedes A serisi

BMW 2018 yılı 1 serisi modelinde yakışıklı farlarını kullandı. E39 serisinde başlayan efsane Hella angel far kendisini led fara bırakmış olsa da esintisinden uzaklaşmadı. Angel üzerinde verdiği kaş ile yırtıcı bakışı andıran far yapısı kıskanılacak durumda. Far yapısı olarak Mercedes’in önünde gibi duruyor. Audi’nin başlatmış olduğu ön ızgaranın ön plana çıkartılması kuralına Bmw 1 serisi modeli ile uyum sağlasa da ızgaraların yapısı buna pek elverişli olmadığından ön plana çıkamadı. Özellikle 2019 model BMW X5 yeni kasa tasarımı ile bunu başarmış gibi duruyor. Ancak yeni 1 serisi nasıl olacağına bakacağız. Araç küçük olduğu için yapısı pek uymuyor. Ancak Audi A3 serisinde ön ızgara modeli çok yakışıyor. Bmw 1 serisi Mercedes A serisine göre arka duruşlarında daha yumuşak geçişler tercih ediyor. İki modeli yan yana çekip arka görüntüsüne baktığımızda BMW 1 serisi daha iddialı duruyor. Ancak puanlama Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi karşılaştırma sonuçlarında son noktayı koyacak.

Bmw 1 serisi mi 116 D

Mercedes A serisi 2019 modelini erken tanıtması ile iç dizaynı tartışmasız hale geldi. Hatchback sınıfına S klass modelindeki ekranı koyunca içerisi uçak gibi oldu. Özellikle yuvarlak havalandırmalarına devam eden Mercedes iç tasarımı ile muhteşem görünüyor. Koldan vitesten vazgeçmeyen yeni A serisi alınır mı diye düşünenlerin içerisine kesinlikle oturmadan karar vermemesi gerekiyor. İçerisine oturacak yolcuları da tartışmasız etkileyecek yapısı bulunuyor. Fonksiyonel direksiyonu ise bir bilgisayarı andırıyor. Mercedes yeni A serisi alınır mı sizce diye çok soru geliyor. Puanlama konunun sonunda verilmiştir.

Mercedes A serisi 2019 model

Bmw 1 serisi 2018 model iç tasarımı klasik oldu. F30 sınıfında da aynı tasarımı kullanan BMW artık değişim yapması gerekiyor. Genel olarak bakıldığında eski modellerinden çok büyük fark görülmeyen tasarımı X6 da dahi aynı olarak kullanmış olsa da artık gelişen tasarıma ayak uydurması gerekiyor. Cayenne iç tasarımına bakıldığında muhteşem diyebiliyorsunuz ancak 1 Serisi iç dizayn olarak vasat denilebilecek düzeyde. Sade ve kullanım kolaylığı harikası yönünden muhteşem olduğunun altını çizelim. Lüks markaların Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi karşılaştırma sonuçları bir çok yeni araç alacağın gözünde merak ediliyor.

Bmw 1 serisi 2018 model iç tasarım

Motor yapıları olarak Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi dizel olarak 1500 cc hacmini Türkiye’de satışa sunuyor. Düşük vergi oranı sayesinde yıllık 1547 TL MTV ücret dilimine giriyor. İki taksitte ödenmesi halinde 775 TL olarak ödeyebilmeniz mümkün oluyor. İki aracın da motor günü 116 beygir güç üretiyor. İki arabanın teknik özelliklerinin karşılaştırmasını yakından inceleyelim.
Bmw 116 D dizel otomotik 2018 model – Mercedes A180 D dizel otomatik 2018 model yeni kasa
116 Beygir                                                                  116 Beygir
195 Km maksimum sürat                                      202 Km maksimum sürat
10,4 saniye 0-100 Km hızlanması                       10,5 saniye 0-100 Km hızlanması
1320 Kg Ağırlık                                                        1370 Kg Ağırlık
3,6 ortalama yakıt tüketimi                                  4,3 ortalama yakıt tüketimi
1496 cc motor hacmi                                              1461 cc motor hacmi
270 Nm Tork                                                           260 Nm Tork

Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi

 

Bmw 116 D mi Mercedes A180 D mi hangisi alınır karşılaştırma olarak puanlarına bakalım.

Bmw 116 D mi Mercedes A180 D mi

Karşılaştırma           Bmw  1 Serisi                   Mercedes A Serisi
Dış Tasarım                     7,8/10                                  7,1/10
İç Tasarım                       5,6/10                                  9,3/10
Motor Performansı        7,3/10                                  7,1/10
Yakıt Tüketimi                8,8/10                                  8,3/10
Güvenlik Euroencap      9,1/10                                   9,3/10

Ortalama Puan                7,7/10                                   8,2/10

İş bu sonucuda Mercedes yeni A serisi, Bmw 1 serisine göre 0,5 puan ile önde. Ancak yinede tercih sizin. Şu durumda 2018 yılı için BMW 1 serisi kasa değiştirecek ancak Mercedes ile 5 yıl boyunca son modeline binmiş olabileceğinizi göz önünde bulundurun. Yakıt tüketimi konusunda ise Mercedes ile her 1000 Km için bugünün şartlarında 50 TL civarında fazladan paranız cebinizden çıkacak. Sıfır fiyatları ise M paket ile AMG paket olarak mukayese eder isek 25 bin tl fark bulunuyor. Bmw 195 bin TL ye satılır iken sıfır Mercedes A serisi AMG paket 220 bin TL den liste fiyatını sunuyor. Lüks sınıfın başlangıç modelleri arasında yeni olduğundan dolayı ve puanlama karşılaştırmasına göre Mercedes bu yıl daha mantıklı duruyor. Bmw 1 serisi ve Mercedes A serisi karşılaştırma sonuçlarımıza dair düşüncelerinizi yorum yazarak bizlere iletebilirsiniz. Eğer sık araç değiştiriyor iseniz ikinci el durumunda Bmw her zaman daha hızlı satış puanına sahiptir. Mercedes ise uzun vadede sizi fazlası ile memnun edecektir.

Bmw 1 serisi mi Mercedes A serisi mi


Benzer Konular