Aya Kito Bir Litre Gözyaşı gerçek hikayesi

/ 22 Ekim 2018 / / yorumsuz
Aya Kito Bir Litre Gözyaşı gerçek hikayesi

KanalD ekranlarında izlediğimiz Bir Litre Gözyaşı dizisi bildiğiniz gibi gerçek bir hikayeye dayanıyor.  Aya Kito günlükleri diyebileceğimiz bu hikaye 14 yaşında ölümcül bir hastalığıa yakalanan Aya Kito adlı genç kızın hastalığı süresince tuttuğu günlükleri ile oluşturulmuş bir hikayedir. İşte Aya Kito Bir Litre Gözyaşı gerçek hikayesi.

 

Aya Kito Bir Litre Gözyaşı gerçek hikayesi
Aya Kito Bir Litre Gözyaşı gerçek hikayesi

 

“Şu anda derin üzüntüler içindeyim. Izdıraplarla dolu… Ruhsal olarak da bedensel olarak da… Gerçek şu ki aslında bir adım kaldı aklımı kaçırmama. Sürekli ağlayan karga artık kahkahalarla gülecek duruma geldi, o derece yani.”

“Çok güzel ve kocaman açmış çiçeklerin olduğu bir halının üzerinde, sevdiğim müziği dinleyerek uykuya dalsam ne güzel olurdu…”

“Düşsen de önemli değil! Mavi gökyüzü bugün de senin için sınırsızca genişliyor. Sana gülümsediğini görüyor musun? Aya! O zaman sen yaşıyorsun!”, “Allah bana bu özrü verdi. Peki neden? Çünkü benim buna dayanabilecek gücüm olduğuna inandığı için.”, “Fakat her insan, hayatında bir veya iki can sıkıcı hadiseyle karşı karşıyadır. Bunların hepsine dayanıp yaşamak zorundayız. Kendini sakın mutsuz hissetme. Senden daha mutsuz insanların olduğunu düşünürsen, yeniden sabretmek için bir sebebin olur; bunu hiçbir zaman unutma!”

 

On dört yaşında amansız bir hastalığa yakalanmıştı Aya. Beyincik ve omurilikteki hücrelerin dejenere olması sonucu artık onu zor günler bekliyordu. Ama o hâlâ kendini iyi hissederken durmadan yazdı. Yaşadıklarını, yüzleştiği hastalıkla mücadelesini ve en önemlisi de hiç bitmeyen yaşama sevincini…

Ta ki bir süre sonra omuriliği işlevini yerine getiremeyip kasları gittikçe güçsüzleşene, vücut beynin komutlarını dinlemez hâle gelip giderek yürümekte zorlanana, Aya kelimeleri tam olarak çıkaramayıp elleri istem dışı hareket edene ve öyle ki o çok sevdiği günlüğüne artık tek bir kelime bile yazamayıp yatağa bağımlı olana kadar…”

Sonrasında Aya’nın kalan kısa ömrünün bu hazin hikâyesini annesi Shioka Kito ve doktoru Hiroko Yamamoto anlatımlarıyla taçlandırdı ve bu metin kitaplaştırılarak Japonya’da yayımlandı. İlerleyen yıllarda da “One Liter of Tears” ismiyle diziye uyarlanıp oldukça ses getiren Bin Damla Gözyaşı, yurt dışında milyonlarca okurun yüreğine dokundu.  Yirmi beş yaşında hayata veda eden Aya Kito’nun günlüklerinde sizleri biraz umut, biraz hüzün, bolca ders ve akıtılacak bin damla gözyaşı bekliyor.

Ülkemizde Kanald ekranlarında yayınlanan Bir Litre Gözyaşı dizisi gerçek hikayesi bu şekilde.  Birçok kitapçıda bulabileceğiniz  Bin Damla Gözyaşı – Bir Genç Kızın Yaşam Savaşı kitabı sizlere çok farklı duygular yaşatacak okumanızı tavsiye ederiz.Benzer Konular