Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı konut kampanyası nedir detayları neler.

/ 7 Mayıs 2018 / / yorumsuz
Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı konut kampanyası nedir detayları neler.

Türkiye’nin son başbakanı Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı konut kampanyası nedir detayları neler kimler faydalanabilecek halk için yararı var mıdır? Başbakan’ın ekonomik gelişmelere katkı amacı ile ve düzensiz kentleşme de barış başlatması olarak adlandırılan kampanyanın işte detayları.

İstanbulda birçok yerde kentsel dönüşümler yapılmakta ancak yetersiz kalmaktadır. İstanbuldaki evlerin sadece yüzde 31’i bankalar tarafından desteklenen kredileri sağlayabilecek nitelikte. Bunun sebebi de belgede yetersizliktir. Dairelerde üç ayrı tapu çeşidi vardır.

Toprak tapusu diye tabir edilen tarla vasfı ile alınmış üzerine inşaat yapılmış faal kullanılır halde olsa bile tapusu çıkartılmamış hiçbir şekilde yapı denetimine tabi tutulmamış tapu çeşididir. Türkiye’nin %57’sini bu tapular oluşturur. Hal böyle olunca bu tapunun belediyelerde geçerli kaydı dahi yoktur.

Kat irtifak tapusu diye bilinen tapu çeşidi arsa alınmış yapım onay izni de alınmış. Bina yapım aşamasını tamamlamış ancak tamamladığını devlete bildirmeyip mütahitin daireleri satıp ortadan kaybolduğu tapu çeşididir. Bankalar arasında tam güven sağlamasa da bir miktar kredisine desteklenir.

Kat mülkiyeti tapuları olması gereken tapusunda dairesi metrekaresi tüm özellikleri bulunan. Belediyeden çıkartıldığında orada bir bina olduğu evraksal olarak doğrulanan. En resmi tapu çeşididir ve bankalarda vs her yerde geçerlidir. Çünkü neye sahip olduğun tam olarak yazmaktadır.

Oluşan bu tapu sorununu ortadan kaldırmak için 2017 ve öncesinde yapılmış ancak evrakları tamamlanmamış binalar ile barış getiriliyor. Binali Yıldırım’ın projesinde konut kampanyası olarak isimlendirdiği projedir. Kat mülkiyet tapusuna erişebilmek için konut kampanyası başlatılmıştır. Böylece dairelerin kredi kullanılabilir oranı artacak ve devletin kontrolü de kolaylaşacaktır.

Devletin yararı ne olacak ? Devlet kendi yararına olmayan bir şeyi kolay kolay faaliyete geçirmez. Bu konuda devlet büyük gelir elde etmiş olacak. Sizler tapularınızı yenilemek için tapu harçları yatırmak zorundasınız ve belirli dosya masrafları sayesinde devlet iç zenginleşme yaşayacak. Sizin yatıracağınız vergiler ile milyon dolarlar bazında yeni kapı açmış olacak. Uygun olan dairelerin tapuları kat mülkiyet tapusu ile değiştirilip krediye de uygun hale getirelecek ve buraların vergilerinde artış sağlanmış olacak. Yani tapusunu değiştirene yeni emlak vergisi fazla gelecek. Ayrıca satış aşamasında yazılan düşük değerlerin de önüne geçilmiş olacak. Tarla vasfı ile vergilendirilip satış gören daireler artık daire vasfında bir süt kalemden satış değeri ile vergilendirelecek. Buda alım satım fiyatında önemli artış sağlayacak.