Euro 4,90 Tl’nin altına inermi ?

/ 27 Nisan 2018 / / yorumsuz
Euro 4,90 Tl’nin altına inermi ?

Türkiye’nin büyüyen ekonomisinde döviz kurları devamlı artış göstermiştir. Ekonominin en büyük göstergesi yerel para birimidir. Peki para biriminin düşmesi ve artması devletlerin maddi durumları nasıl belirleniyor. Türkiyede 1 euro 4,90 tl nin altına düşermi tekrardan 5 tl olurmu? bu soruların cevaplarının detayı yazımızın devamında.

Her ülkeyi kendi içerisinde para basabilecek konumda ekipmanları olan sınırsız para basabilmek için sadece yetkisi olan yer olarak düşünün. Ancak bastığı para yurt dışında geçerli değildir. Aslında parası 1 pastadır. Para bastıkça 1 pasta hiç değişmez sadece dilimleri artar. Yani siz eskiden 1 dilim ile doyabilirken artık 1 dilimin satın alma yetisi kaybolduğundan 2 dilime ihtiyacınız vardır. 1 dilim tl 1 euro ya denk iken günümüzda 5 dilim tl pastası ancak 1 dilim euro pastasından alaibliyor.

Exchange durumları arz talebe göre işler. Euro para biriminden TL ye geçişler dünya bankası üzerinden takip edilir. Ve bir ülkenin pastalarından çok satın alınması o pastanenin pirim yapmasına yani para birim değerinin artmasına neden olur. Tersi olarak para birimlerini düşünecek olur isek TL nin satılıp döviz alınması demek bu pastanın beğenilmemesi anlamına gelir ve dünya borsasında değer kaybeder.

İç ekonomide Tl değerini ele alalım. Ülkenin içerisinde sizin 1000 paranız var gibi düşünün. Türkiye’deki resmi olarak bilinen para toplamı olsun bu. Siz yurt dışından ithalat yaptığınızda yani bir ürün aldığınızda cebinizdeki paradan ödeme yaptınız ve 800 kaldı. Türkiyede bu ürünleri karlı olarak satmanız ülke açısından sağ cepten çıkıp sol cebe girmesinden başka değer taşımaz. Ancak ülke içerisinde bir ürün üretip ihracat yaptığınızı düşünelim. Ham madde aldınız bunun için 100 para harcadınız Türkiye kasasında 700 kaldı. Bu ürünü yurt dışına 400 e sattığınızda ülkeye giren para ile toplam paranız 1100 e ulaşmış oldu. Bu durumda siz döviz kurları üzerinde değer kazanmış olursunuz. Çünkü sizin bastığınız 1000 para var. Sizin ülkenin 1100 paraya ulaşması mümkün değil siz para basmadan. Ozaman paranızın değeri artar. Döviz kurları karşısında değer kazanmış olan paranız artık 1000 tl 1000 euro değil 1100 euro değerine yani kurun 0,90 lara düşmesi anlamına gelir.

2007-2010 arası yıllarda Türkiye’de yapılan özelleştirmeler ile ülke kasasına yurt dışı yatırımcılardan yüksek miktarlarda döviz girdi. Bu döviz sayesinde ülke ekonomisi döviz bazında sadece duraksamaya girdi. Ancak rezervlerin son bulması ile tekrar döviz kuru hareketlendi. Ülkemizdeki para biriminin hızla değer kaybetmesinin bir diğer nedeni ise devletin para basmasıdır. İlk paragrafta anlattığımız gibi pastanın bölünmesi. Peki bu neden yapılıyor?

Ülke kendi kasasında para miktarının düşmemesi için halktan vergiler cezalar ve üretimler neticesinde para toplar. Yönetimde olan eksikler ve iyi kararlar alınamaması ülkenin finans yönetimini zora sokar. Bu durumda her vatandaş 100 tl getirip devlete yatıracak denilmez. Zaten bu devamlı olduğunda çıkacak isyanlarda bastırılmayacak düzeyde olurdu. Devletler bu durumlarda vatandaşa sormadan vatandaşın parasını alırlar. Bu nasıl mı oluyor. Sizin bankanızda 1000 Tl niz var diyelim 1000 euro değerinde. Ancak ülke 1000 para daha basınca ne oluyor sizin paranızın değeri yarısına düşmüş oluyor. Hala 1000 Tl’niz var ancak ederi 500 euro kalmıştır.

Tl nin değer kazanması için ithalat azaltılmalı ve ihracat arttırılmalıdır. Yurt dışına çıkan para çıkışları takip edilip çıkış nedenleri cezalar ile değil yurt içinde işlenebilmesi makulleştirilerek paranın gitmesini engellemek ve yurt dışından paranın ülkeye gelmesi için olanaklar yaratılması gerekmektedir.