Evde soğuk algınlığı tedavisi

/ 29 Ekim 2017 / / yorumsuz
Evde soğuk algınlığı tedavisi

Soğuk algınlığı, özellikle havaların ani sıcaklık değişimi yüzünden bir çok kişinin yakalandığı kronik bir rahatsızlıktır. Nezle-grip hastalığının belirtileri kırgınlıkla başlar ve hapşırma, öksürme, burun tıkanıklığı ile ilerlemeye başlar. Grip, sağlıklı bir insanda bir hafta süre içerisinde geçmesi beklenirken vücut direnci düşük olan kişilerde iyileşme süreci daha uzun bir süre alabilir.

Hastalıktan korunmak için vücut direncimizi güçlü tutmalıyız. Bunun için vitamin, mineral desteği almalı, besin çeşitliliğimizi artırmalıyız. Soğuk dönemlerde vücudumuzu dışarıdan gelen soğuklara karşı korumalıyız. Bunun için eldiven, atkı, şapka gibi aksesuarlarla korunmamızı artırabiliriz. Yazın ise açık renkli  kıyafetler tercih edilmeli, hava dolaşımına izin veren kıyafetler tercih edilmelidir. Ev en az 15 dakika havalandırarak kirli havanın yerine temiz havanın girmesini sağlamalıyız. Her hastalığın başı strestir. Ve yine stresten uzak durmalıyız. Çünkü stres bağışıklı sistemimizi zayıflatarak kolay hasta olmamıza neden olur. Sporu hayatınızdan eksik etmeyin. Bir spor salonuna yazılmak zorunda değilseniz. 15 dakikalık kısa yürüyüşler yaparak kan dolaşımınızı artırın. Bol bol sıvı alın. Özellikle nezle durumlarında sıvı kaybı çok fazla olduğu için sıvı alımınızı artırın.

Sigara içmeyin ve içilen ortamdan da uzak durun. Boğazınızın daha fazla kötüleşmesini engelleyin. Hastalığa karşı iyi gelen çorbaları için. Özellikle kelle-paça çorbası bağışıklığınızı destekleyen fermente gıda olması nedeniyle iyileşme sürecinizi hızlandırır ve hastalıklara karşı korur. İstirahat etmeyi unutmayın.Benzer Konular