Faizler yükselince ne olur ? Zararı ne yararı ne

/ 31 Mayıs 2018 / / yorumsuz
Faizler yükselince ne olur ? Zararı ne yararı ne

Son günlerde Dolar ve Euro’nun sert yükselişi gibi lanse edilse de TL’nin sert düşüşü işin gerçeğidir. Alınan önlem ile faizler yükselince ne olur. Faizlerin yükselmesinin zararı ne yararı ne faizler nasıl tekrar düşürülebilinir Faizleri yükseltmek kesin çözüm müdür? Hepsinin ayrıntılı detayları haberimizde.

Ekonomi konusunda herkesin anlayacağı terimler ile faizlerin yükselmesi konusunu anlatacağım. Öncelik ile tüm para birimlerini düşünün. Dünyadaki tüm ülkelerin %80’inin kendi para birimi bulunmaktadır. Sizin ülkenizin parasının diğer ülkelerde Dolar gibi Sterlin gibi geçmesi için ülkeler arasındaki ticaretinizin güçlü olması ve kendi ülke ekonominizin yere sağlam basması gerekir. Siyasi ülkeler kumar oynamaz. Türkiye’nin ekonomik durumu çöküntü içerisinde olduğundan diğer uluslar TL ile ödeme kabul etmiyorlar. Siz olsanız bugun Japon Yeni ile iş yaparmısınız? Karşılığı 10.000 Dolar Japon Yeni alsanız iki gün sonra elinize 9.500 Dolar kalma riski olsa bu işe girer misiniz ? Bu yüzden dünya ülkeleri arasında güvenilir para birimleri bulunmakta. Euro ve Dolar bunların başında Sterlin hemen ardındadır.

Faizlerin yükselmesi konusu devletin borçlanmasıdır. Faize yatırılan para devlete borç olarak verilir. Devlet ödemeleri için Tahvir ve Bono açar. Geri dönüş tarihini görebileceğiniz paranızı yatırdığınızda hangi tarihte ne kadar olarak devletten hesabınıza geçeceğini gördüğünüz. Faizler yükselince ne olur Şuan hızla düşen TL para birimi nedeni ile halk parayı terk etmeye başladı. Herkes elindeki TL’yi dövize çevirince kimsenin istemediği TL haline geldi. Böylece piyasada döviz azaldı ve TL çoğaldı ülke içerisinde bile TL’yi kimse kullanmak istemeyeceği duruma geldi.

Faizler yükselince ne olur

Faizler yükselince ne olur Zararı ne yararı ne

Faiz arttırımı ile devlete verilen borçlara karşılık devletin verdiği faizler arttırıldı. Faizler yükselince ne olur bunun amacı TL’ye özendirmektir. Böyle olunca faizlerin yüksek olduğunu görenler ellerindeki dövizleri bozdurum Türkiye’nin tahvil ve bonolarına yatırmaya başladılar. Buda TL’ye geçişlerde piyasadan TL çekilmesi ve herkesin TL istemesine neden oldu. Böylece TL değer kazandı ve diğer para birimleri statüsünde değer kaybeden konumdan durağan konuma değişti. Ancak faizlerin artması demek devletin borçlanmasının artması demek. Bu paraların ödeme günleri geldiğinde devlet bütçesinde oluşacak açıklar nedeni ile zor günler bizi bekliyor. Faiz aslında paranızın değer kaybıdır. TL’de değer kaybetmemek için herkes dövize geçmişti. Şimdi ise TL’nin faiz oranı %16 civarlarında tutuluyor. Yani bu şu demek oluyor. Bu yıl 100.000 TL Türk paranız var ise eğer seneye hala 100.000 TL’niz duruyorsa onun alım gücü %16 düşecek ve 86.000 TL lik bugünün parasına eş değer olacak. İş yapan kişiler için ise 100.000 TL yi 116.000 TL yaptıklarında bir yılın sonunda sadece parasının değerini korumuş olacak. Üzerine çıktığı kar altında kaldığı ise zarar olarak hesaplanmadığı sürece finans yönetimi çökecektir.