Katyn Katliamı izle TV 8,5’da ilk kez

/ 11 Mayıs 2018 / / yorumsuz
Katyn Katliamı izle TV 8,5’da ilk kez

Bu akşam 19:15’te yayınlanan Katyn Katliamı izle TV 8,5’da ilk kez yayınlanacak film. Katyn Katliamı izlemeden önce oyuncuları dünya piyasasını ve konusu hakkında detaylı bilgi edinelim. Acun Ilıca’lının 11 mayıs TV 8,5 kanalındaki akışına eklediği savaş kategorisindeki filminin işte ayrıntıları.

Film konusunda 1940 yılında Josej Stalin tarafından 22.000 polonyalıya yapılan soykırımı anlatmaktadır. Dini savaş olarak tarihe geçen Hristiyan’lığın bölünmesi ile başlamıştır. Ortodokslar ile Katolik kliselere bağlı olan iki ayrı inanç ırkının birbiri üzerindeki üstünlüğünü sağlama ve soykırım amacı ile yakın tarih filmidir. İlk olarak aslında 1918 yılında Polonya Rusya’dan bağımsızlık istemişti. Sosyalist rejim sürdüren Stalin bağımsızlıklarını onaylamıştı. Rusya’da oluşan büyük iç karışıklık aşamasında Polonya’nın bu tavrı ile uğraşılacak durumda değillerdi.

Polonya bununla yetinmedi Katyn Katliamı izle filmine konunun ilk kurşununu attı. Ayırdıkları topraklardan daha fazlasına göz diken Polonya Rusya topraklarına göz dikmişti. İç karışıklıkları iyice artan Rusya’dan fırsattan istifade ederek Polonya yüz ölçümünü genişletmek istedi. Dünya savaşından büyük zarar ile çıkan Rusya iç savaşları ile de büyük çöküntü içerisinde idi. Gücünü kaybetmemiş olan Kızıl Ordu’yu Polonya sınırına yolladı. Ancak avrupa ülkeleri Polonya’ya desteğe gelmişlerdi. Rusya’nın beklemediği bu hamle Kızıl Ordu’ya ağır yara verdi. Polonya topraklarını genişletmiş oldu. Savaş alanından çekilmek zorunda kalan Rusya Polonya’nın bu tavrını unutmadı. Hasta yatağında iken güçsüzdü. Ancak ölmemişti iyileşeceği günü bekledi ve o gün geldi. Stalin’in unutmadığı intikam günü.

Avrupa ülkelerinden destek alarak Rusya’dan toprak alan Polonya avrupa ile terse düştü. Almanya ile arası açılan Polonya savaşa başladı. Bunu bilen Rusya gücünü toplamış ve intikam duyguları ile yaşıyorlardı. 1939 yılında Almanya ile Polonya arasında savaş başlayınca büyük bir ordu ile arkadan Polonya’ya girdi ve 1920 yılında kaybettiği topraklarını geri aldı. Bir kısım toprağı ise Almanlar aldı. Ancak Stalin’e bu yetmezdi. İçerisinde 20 yıllık kin ve nefret vardı. Polonyada 22.000 askeri esir alarak Polonya’dan Katyn toplama kampına getirdi. Katyn toplama kampı dolduğunda artan esirleri de Kalinin ve Kharkiv toplama kamplarına sevk etti.

Katyn Katliamı izle

Herkes Stalin’in esir aldığı 22 bin askere ne yapacağı konuşuluyordu. Zamanın şartlarında hergün yiyecekleri yemekten içecekleri suya kadar büyük bir maliyetti. Kaldı ki toplama kamplarına transferi bile büyük ekonomi gerektirmişti ancak Stalin kararlıydı. Katyn Katliamı izle TV 8,5 ta ilk kez yayınlanacaktı.

Bahar 5 mart 1940 günü geldi. Stalin Katyn Katliamı günü için emri verdi. Toplanan tam 22.000 asker başlarından tek kurşun kullanılmak sureti ile katledildi. Tarihe Stalin Katyn Katliamı olarak kayda geçti. Kalinin ve Kharkiv’deki esirler de aynı şekilde öldürüldü. Polonya ve Avrupa sevk edilen 22 bin askerin akıbetini merak ediyorlardı. Geri dönmeyen askerlerin içerisinde birçok askeri rütbeli bulunuyordu. Öldürülenler için toplu mezar yapıldı kimse tek tek gömülmedi. Bir hayvan kadar değer verilmeden toplu mezara atıldılar.

1941 li yıllarda ilerleyen Almanya, Rusya’nın Katyn Katliamı izle yapıldığı topraklara kadar ilerlemişlerdi. Gördükleri karşısında şok olan Almanlar Hitler’e haber verdiler. Olay yerine bizzat gelen Hitler gördükleri karşısında şok olmuştu. Soykırımcı olan ve insanları sabun yaptığı ile ünlü olan Hitler 22 bin Polonyalı’nın kafalarının arkasından tek kurşun ile vurulmak sureti ile öldürüldüğünü zamanın kameraları ve yazıları ile kayda geçirdi.

1943’lü yıllarda Almanya’nın dünya savaşında güç kaybetmesi ile Rusya’dan çekildi. Bunu fırsat bilen Ruslar Katyn Katliamı izledikleri bölgeyi geri aldılar. Hemen dünyaya haber veren Stalin Hitler’in üzerine suçu bırakmayı başardı. Dünya tarafından 22 bin Polonya’lının Hitler tarafından öldürüldüğü Sovyetler Birliği tarafından tarihe geçirildi. 1990’lı yıllara kadar katliamı Rusya kabul etmemiştir. Mihail Gorbaçov başbakan olduğu dönemde katliamı kendilerinin yaptığını kabul etmiştir. 1992 yılında Boris Yeltsin ile Lech Walesa yakınlaşma sonrasında devletin paslı dolaplarından Stalin’in emri belgeleri çıkartılıp Polonya’ya verilerek katliamın gerçek sahibi Rusya üstlenmiştir.

Katyn Katliamı izle filmini beyaz perdeye uyarlanacak şekilde tarihi şekillendirip yönetmeyen hazırlayan isim Andrzej Mularczyk ve Przemyslaw Nowakowski filmin yönetmenliğini yapacak Andrzej Wajda’ ya projeyi teslim ettiler. Filmdeki başrol oyuncuları Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska ve Artur Zmijewski filmin çekimi sırasında zaman zaman olayın gerçeğini bizzat yaşamış kadar oldular. Polonyada çekilen Polonya’nın katliamını anlatan filmiin yapımcılığını Akson Studio, TVP ve Polski Instytut Sztuki Filmowej üstlendi. Toplam 15 milyon PLN’ye mal olan filmde Rusya’nın Polon’ları Katyn’de katledilişini anlattılar. Toplam 122 dakikalık Stalin’in 22 bin Polonya askerini Katyn Katliamı izle olarak kayda geçirecek filmini TV 8,5 ilk kez yayınlayarak izleyiciler ile buluşturdu. Film ayrıca IMDB analizleri sonucu 7.0 puan üzerinde alan ender tarih filmidir.


Benzer Konular
San Andreas Fayı izle