Masterchef 7. Bölüm Takım Kaptanı Kim Oldu ?

/ 22 Eylül 2018 / / yorumsuz
Masterchef 7. Bölüm Takım Kaptanı Kim Oldu ?

Masterchef 7. Bölüm kaptanlık yarışında jüriler yarışmacılara yumurta yemeği görevi verdi. 1 tabakta poşe yumurta yapmaları istenirken diğerinde yumurta ile istedikleri yemeği yapma şansları var. Peki Masterchef 7. Bölüm Takım Kaptanı Kim Oldu ? 

Peki poşe yumurta nasıl yapılır. Ünlü Şef Arda Türkmen tarifi ile işte “Poşe Yumurta”

Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

Bizim kültürümüzde çılbır olarak bilinen poşe yumurtanın birden fazla yapılış yöntemi vardır. Birkaç tane püf noktasını da bildikten sonra poşe yumurta yapmak aslında çok kolay. İlk yöntemimiz için küçükçe bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynatın. İçerisine bir yemek kaşığı kadar sirke ilave edin. Yumurtanızı küçük bir kasenin içerisine sarısının beyazına karışmamasına dikkat ederek kırın. Suyun içerisine dilerseniz girdap yaparak veya kaynayan suyun içerisine direk dikkatli bir şekilde yumurtayı bırakın. Yumurtanın beyazının sarısının etrafına toplanmasını bekleyin. Aşağı yukarı 2 – 2,5 dakika kadar pişmeye bırakın. Süre dolduktan sonra delikli bir süzgeç veya kaşık yardımı ile içerisinden dikkatlice servis yapacağınız tabağa aktarın. Poşe yumurtanızın etrafındaki protein olan beyaz kısmın sarının etrafında toparlanmış ve doğal bir doku elde etmiş olması gerekiyor. Sarısı ise hafif kayısı ve akışkan kıvamda olmalı. Küçük bir bıçak darbesi vurduğunuzda sarısının dışarı doğru akan müthiş bir kıvamı olmalı.

İkinci yöntemimize gelirsek; aslında bu yöntem “Ben şeklini şemalini daha yus yuvarlak istiyorum” diyenler için. Öncelikle bir cezveye su koyun ve kaynamaya bırakın. Ardından artı şeklini vermek için iki tane streç film açıp, birini diğerinin üzerine koyun. Bu streç filmi küçük bir kasenin üzerine yerleştirin ve elinizle ortasına doğru hafiften bir çukurluk yapın. Bu çukurun içerisine bir iki damla kadar zeytinyağı koyup, parmağınızla sürün. Yumurtanızı direk olarak hazırladığınız streç filmin içerisine kırın. Streçin kenarlarını muntazam bir şekilde yukarıya doğru kapatın. Bu kapama işleminde mümkün olduğu kadar yumurtanın beyazını sarının her tarafını hapsedecek şekilde kavradığından emin olun. Bir mutfak maşası alın. Streç filmin uzun kalan kısmını mutfak maşasına dolayın. Cezvede kaynayan suyun içerisine dikkatlice bırakın. Mutfak maşanız cezvenizin üzerinde köprü görevi görecek, böylece streç filminiz cezvenizin dibine değmeyecek. Bu şekilde yumurtanızı 3 dakika kadar pişirmeye bırakın. Sürenin sonunda cezvenin içerisinden yumurtanızı maşanız yardımı ile dikkatli bir
şekilde çıkartın ve streç filmi güzelce açtıktan sonra yumurtayı ters çevirerek servis edeceğiniz tabağa aktarın. Yumurtanın beyazı sarının etrafında güzel bir katman oluşturmuş olmalı. Bıçağınızı yumurtanın kenarından vurduğunuzda içerisinden kıvamlı ve hafif kayısıya doğru giden yumurta sarısı akmalı.

Streç filmi pişirme işleminde kullanmaktan çekinmemenizi tavsiye ederim. Çünkü bütün restaurant mutfaklarında streç film ısıyı muhafaza etmek için benzeri şekillerde kullanılmaktadır.

Masterchef 7. Bölüm Takım Kaptanı Kim Oldu ? Öncelikle takım kaptanı seçimi yapılacak ve jüriler mavi takım kaptanını seçecek daha sonra mavi takım kaptanı rakibi olacak kırmızı takım kaptanını seçecek.  Mavi takım kaptanı Masterchef Eslem oldu.  Eslem kırmızı takım kaptanı olarak Masterchef Atakan seçti.

Masterchef 7. Bölüm Mavi Takım ;  Atakan, Burcu, Mehmet, Esra, Meltem, Zeynep,
Masterchef 7. Bölüm Kırmızı Takım ; Eslem, Murat, Kerem, Hakan, Ezgi, Tuğçe, UğurBenzer Konular