Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan konuşması

/ 30 Nisan 2018 / / yorumsuz
Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan konuşması

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan konuşması sırasında neler yaşandı. Tayyip Erdoğan neden Özbekistan’a gitti? Gündemdeki konu ne idi ve verdiği mesajlar neler oldu. Recep Tayyip Erdoğan Şevket Mirziyoyev ile verdiği mesajlar barışçıl ve ekonomik oldu.

Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan konuşması Türkiye ve Özbekistan arasında imzalanan yeni anlaşmalar neler ?

Recep Tayyip Erdoğan iki ülke arasındaki yapılan ticaretin hergün arttığını 1.3 milyar dolar olan ticaretin 1.5 milyar dolara çıktığının altını çizdi. İki ülke arasında devletsel olarak ticaretin ağırlık kazanacağını özellikle savunma sanayisinde önemli adım attıklarını söyledi. Tika Özbekista’da önümüzdeki dönemde 60 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı. Özbekistan ile aramızdaki truzim anlaşmaları imzalanacak ve bu yıl iki ülke arasındaki en büyük truzim hacmi olacağını söyledi.

Şevket Mirziyoyev, Recep Tayyip Erdoğan’ı tören ile karşıladı iki ülkenin milli marşları çalınarak buluşma sağlandı. Daha sonrasında medyaya kapalı alanda ikili başbaşa görüşme yaparak iki ülke açısından olması gereken iyiye götürecek adımlar atıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan konuşması sırasında olumlu konuşma yaptı. Türkiyenin büyüyen ekonomisinin yıkılamayacağını hergün ülkeler arasındaki ticaretlerinin genişletildiğini döviz kurları üzerindeki manipilasyonların gerçeği yansıtmadıklarını söyledi. Seçimler öncesi seçimler sonra bizim için farketmez biz Türkiye için çalışıyoruz mesajını veren Recep Tayyip Erdoğan çalışmaların ve anlaşmaların daha da arttırılarak devam edeceğini 1.5 milyar dolarlık ticaretin 5 milyar dolara çıkacağını söyledi.