Trt 1 bir gün kala ve tekrarı

/ 10 Mayıs 2018 / / yorumsuz
Trt 1 bir gün kala ve tekrarı

Üniversite sınavını konu alan Trt 1 bir gün kala tekrarı ve özeti Nur başarılı bir lise öğrencisi ancak hayatımıza yön veren tekrarı olmayan günlerden birine bir gün var. Bu kadar kolay olmamalı.

Eğitim hayatına başladıktan sonra ciddiyeti anlayan öğrencilerin en büyük barajı verdiği tek bir gün var. Tüm hayatlarına şekil ve yön verecek sadece 2 saatlik bir sınav var. TRT 1 ekranlarının konu aldığı bir gün kala yayının tekrarı yoktur. Aynı üniversite sınavı gibi. Programın konusu ise o gün yoldan geçen bir adamın bağrışı yada dün telefonuna arkadaşından gelen bir mesaj…

Hayatımızın sınavını verdiğimiz ve hayatta ilerleyeceğimiz anın seçimini yaptığımız 1 gün kala programında yaşanılanları anlatıyor. Konuda başarılı bir lise öğrencisi olan Nur’un hayatı ve sınav heyecanı konu alınmış. Ne kadar başarılı da olunsa tüm hayatın sınavını sadece bir gün de nasıl verilebilinir ki? Yıllarca bunun cevabını aradık ancak bulunamadı. Avrupa ülkelerinde kişiler girmek istedikleri üniversitelerin sınavlarına giriyorlar.

Avrupa sistemi çok daha başarılı. Genel bir sınav yapılmıyor. Mesela Berlin Üniversite’sinde okumak istiyorsun. onun istediğin bölümündeki sınavına girmen gerekiyor. Senin bu okulda okuyup okumamana üniversitenin kendisi karar vermiş oluyor. Yani devlet senin hangi okulda okuyacağına karar veremez ancak üniversite başvuruların arasından kendi okulunda okumak isteyen adayları daha iyi seçebilir. Çünkü din soruları fizik mühendisliğine girecek kişiyi etkilememeli. Fizik mühendisi okumak isteyen kişi bu alanda üniversitenin kendi sınavına girmesi seçilme oranını arttırır. Böylece öğrencilerimiz kişisel yönelimlerinin olduğu okullarda eğitim görerek daha başarılı olabilirler. Trt 1’de yayınlanan sınava 1 gün kala tekrar bölümleri olması durumunda yayın akışını paylaşacağız.